Revija – dediščina

LITIJA IN NJENE KLJUČNE ZANIMIVOSTI

Občina Litija se nahaja v srcu Slovenije in v objemu Posavskega hribovja, na zahodu meji na mestno občino Ljubljana, na vzhodu na občino Radeče.   Razgibana pokrajina ponuja številne možnosti za izletništvo in rekreacijo, celotno območje občine Litija je prepredeno s kolesarskimi in pohodnimi potmi ter turističnimi kmetijami. Številne prireditve in bogata zgodovinska dediščina pa ponujajo tudi mnogotere priložnosti za obisk kulturnih znamenitosti. RUDNIK SITARJEVEC Rudnik Sitarjevec sodi med večja rudna…

Nadaljuj branje...

NA POLICAH JE 3. IZDAJA KNJIGE ČUDODELNIK S PRIMSKOVEGA, JURIJ HUMAR

Knjiga je RAZPRODANA. O ponatisu ves bomo obvestili. Etnološko društvo Jurija Humarja je ob 200. letnici rojstva izredno izobraženega, čutečega, vernega in vizionarskega človeka založilo 3. izdajo knjige Čudodelnik s Primskovega, avtorjev Janeza Žurge in Stanislava M. Maršiča, ki je prvič izšla konec šestdesetih let. Govori o življenju in delu duhovnika Jurija Humarja, v njej pa so objavljena mnoga njegova pisma in anekdote o njegovem zdravljenju z magnetizmom. K njemu…

Nadaljuj branje...

Jurjeva domačija

Nedaleč od Trebnjega nad dolino reke Temenice se je razvila gručasta vas Občine. Sestavni del strnjene vasi je tudi Jurjeva domačija, ki s tradicionalnim oblikovanjem utrjuje spomin na nekoč razvito kulturo prostoru pripadajoče gradnje. Osnovni dejavnosti domačije sta bili poljedelstvo in živinoreja, kmetijske površine pa so bile drobnoposestniške. Med drugo svetovno vojno so del stanovanjske hiše predelali v skrivališče za ljudi, in sicer tako, da so kamro zmanjšali. Kasneje je…

Nadaljuj branje...

Zgodovina rudnika Sitarjevec

[caption id="attachment_2473" align="alignleft" width="300"] Foto: Peter Skrlep[/caption] Izkoriščanje rude na območju rudnika Sitarjevec sega v daljno preteklost. Arheološko najdišče na vrhu Sitarjevca kaže na to, da so v Litiji rudarili že v času Keltov. Rudarska dejavnost je zagotovo najstarejša gospodarska panoga na območju Litije. Prvo pisno dokazilo o rudarjenju v okolici Litije je nagrobni spomenik rudarskemu mojstru Cristofu Brukherschmidu z letnico 1537 s pokopališča v Šmartnem pri Litiji. Ta spomenik…

Nadaljuj branje...

Od grajskega do kmečkega jedilnika

Ali se danes pravilno prehranjujemo? Vsi trdijo, da ne. Zato bo zelo zanimivo besedilo raziskovalne naloge zgodovinsko-raziskovalnega krožka Osnovne šole Litija s preloma tisočletja, ki so jo pripravile članice krožka. V nadaljevanju vam objavljamo zanimiv recept, celotno besedilo pa je objavljeno v reviji Levstikova pot. Kaj in kako je kuhala mama Anitinega dedka Učenka Anita Podlogar je svojo anketo oblikovala takole: Naslednje podatke sem si zapisala ob pripovedovanju dedka z…

Nadaljuj branje...

Primskovo – najdbe iz starejše železne dobe

Geografski oris [caption id="attachment_2254" align="alignleft" width="181"] Jugovzhodna Slovenija v starejši Železni dobi. Vir: ZRC[/caption] Primskovo je dobilo ime po vasi v dolini in danes Primskovo obsega več vasi na tem območju. Naštejmo jih le nekaj: Sevno, Poljane, Mišji dol, Gornji Vrh... Sredi teh vasi se vzpenja Primskova gora, ki slovi tudi kot dolenjski razglednik. Prav na tem hribu pa se razprostira Gradišče. Gradišče je razloženo naselje z gručastim jedrom. Leži…

Nadaljuj branje...

»Prinskau« – stoletja bogate zgodovine in dediščine

[caption id="attachment_2244" align="alignleft" width="300"] Sevno in Gradišče[/caption] Malo je krajev na slovenskem pri katerih so ostale prve omembe njihovega imena do danes praktično nepopačene. To velja za Primskovo, eno od najlepših dolenjskih goric, ki se z imenom Prinskau omenja že sredi 13. stoletja. Poleg prvobitne narave in razkošnega razgleda privablja številne obiskovalce tudi grob znamenitega župnika Jurija Humarja – čudodelnika s Primskovega. Primskovo Primskovo je vas, Primskovo je podeželje več…

Nadaljuj branje...

Primskovo – dolenjski razglednik

Primskovo na Dolenjskem je ena izmed najlepših dolenjskih goric z izjemno razgledno točko. Poznano predvsem zaradi znamenitega župnika Jurija Humarja z njegovimi zdravilnimi sposobnostmi, ki je sloves kraja ponesel daleč naokoli. Primskovo na Dolenjskem (da ne bi zamenjali tistega Primskovega pri Kranju) leži 18 km jugovzhodno iz Litije oziroma 15 km jugovzhodno iz središča istoimenske sedanje občine Šmartno pri Litiji. Prav tako je oddaljeno 26 km iz Ivančne Gorice ali…

Nadaljuj branje...

Ivan Šašelj: Zgodovina Marijine božje poti Zaplaz na Dolenjskem

Za objavo pripravil: Brane Praznik "Slovenski svet ti si krasan, ti poln nebeške si lepote." Pravijo, da se je ozrl bog pri stvarjenju sveta s posebno prijaznim očesom na kraje, kjer prebivamo Slovenci. Saj je res menda ni na svetu dežele, kjer bi Bog posejal toliko naravnih lepot in krasot, kakor v naši deželi, pa tako zanimivi Sloveniji. Ozrimo se na naše gorske vrhove in velikane na Gorenjskem! Pripovedujejo, da…

Nadaljuj branje...

Ivan Šašelj o Juriju Humarju, zdravilcu iz Primskovega (objavljeno v Slovencu, 16. 2. 1936)

Kdor veruje, mu pomaga (Pripravil: Brane Praznik) [caption id="attachment_2157" align="alignleft" width="202"] Jurij Humar je na Primskovem v letih 1876 – 1890 deloval in sklenil življenjsko pot[/caption] Ko so brali ljudje lani v nedeljo pred božičem moj spis pod zgornjim naslovom (Objavljeno v Slovencu leta 1935, štev. 295), zlasti po Dolenjskem po Temeniški dolini in drugod, so se zanj posebno zanimali naši kmetje, pa tudi drugi, kakor sem zvedel iz Mokronoga,…

Nadaljuj branje...