Revija – vse

GRAD BOGENŠPERK

Tako rekoč v središču Slovenije, na severnih obronkih Dolenjskega gričevja leži renesančni grad Bogenšperk. Grad Bogenšperk, kot ga poznamo danes, so po letu 1511 začeli zidati gospodje Wagni. Omenjenega leta jim je namreč močan potres poškodoval bližnji Lichtenberk, srednjeveško utrdbo, ki je s tem postala neprimerna za bivanje. Tako je nastala renesančna stavba z značilnima okroglima stolpoma. Svojo zlato dobo je grad dosegel ob koncu 17. stoletja, ko je v…

Nadaljuj branje...

GALERIJA LIKOVNIH SAMORASTNIKOV TREBNJE – EDINSTVENA IN IZJEMNA ZBIRKA

V osrčju mesta Trebnje ima prostore tudi biser kulturne dediščine Temeniške in Mirnske doline, edina javna zbirka naivne in samorastniške umetnosti v Sloveniji – Galerija likovnih samorastnikov Trebnje.  »Izjemna zbirka, čestitke!« je v knjigo vtisov zapisala obiskovalka februarja 2019. Avgusta 2018 je obiskovalec zapisal: »Kako čudovita zbirka. Ogromno talentov z vsega sveta. Vesel sem, da smo si ogledali razstavo, zelo vredno obiska.« Tovrstne izjave obiskovalcev je mogoče slišati že od…

Nadaljuj branje...

LITIJA IN NJENE KLJUČNE ZANIMIVOSTI

Občina Litija se nahaja v srcu Slovenije in v objemu Posavskega hribovja, na zahodu meji na mestno občino Ljubljana, na vzhodu na občino Radeče.   Razgibana pokrajina ponuja številne možnosti za izletništvo in rekreacijo, celotno območje občine Litija je prepredeno s kolesarskimi in pohodnimi potmi ter turističnimi kmetijami. Številne prireditve in bogata zgodovinska dediščina pa ponujajo tudi mnogotere priložnosti za obisk kulturnih znamenitosti. RUDNIK SITARJEVEC Rudnik Sitarjevec sodi med večja rudna…

Nadaljuj branje...

ZAŠČITIMO DIVJE ČEBELE

Morda bomo pristranski, vendar tokrat ne bomo govorili o domači kranjski čebeli, ki jo vsi dobro poznamo. Poznamo tudi iz medijev, ko čebelarji vsake toliko časa zaženejo vik in krik. Z vsem spoštovanjem do njih, zato, ker bodo ob zaslužek, če čebele ob neprimernem vremenu in drugih boleznih ostanejo brez medu. Kranjska čebela je zelo občutljiva, mi pa bomo tokrat pisali o divjih čebelah, ki jih zgolj ob omenjanju kranjskih…

Nadaljuj branje...

NA POLICAH JE 3. IZDAJA KNJIGE ČUDODELNIK S PRIMSKOVEGA, JURIJ HUMAR

Knjiga je RAZPRODANA. O ponatisu ves bomo obvestili. Etnološko društvo Jurija Humarja je ob 200. letnici rojstva izredno izobraženega, čutečega, vernega in vizionarskega človeka založilo 3. izdajo knjige Čudodelnik s Primskovega, avtorjev Janeza Žurge in Stanislava M. Maršiča, ki je prvič izšla konec šestdesetih let. Govori o življenju in delu duhovnika Jurija Humarja, v njej pa so objavljena mnoga njegova pisma in anekdote o njegovem zdravljenju z magnetizmom. K njemu…

Nadaljuj branje...

»Prinskau« – stoletja bogate zgodovine in dediščine

Malo je krajev na slovenskem pri katerih so ostale prve omembe njihovega imena do danes praktično nepopačene. To velja za Primskovo, eno od najlepših dolenjskih goric, ki se z imenom Prinskau omenja že sredi 13. stoletja. Poleg prvobitne narave in razkošnega razgleda privablja številne obiskovalce tudi grob znamenitega župnika Jurija Humarja – čudodelnika s Primskovega. Primskovo Primskovo je vas, Primskovo je podeželje več vasi, Primskovo je tudi Primskova gora. Vse…

Nadaljuj branje...

Čatež pod Zaplazom

Je obcestna vas na pod 544 m visokim Zaplazom, severozahodno od Trebnjega. Po razgibanih gričih okolice Čateža, na obronkih gozdov in med vinogradi je razmetanih 11 vasi z nekaj več kot 500 prebivalci. Veliko od njih jih je zaposlenih v največjem podjetju na tem koncu – TEM Čatež, tovarni elektromateriala Čatež z več kot tridesetletno tradicijo izdelovanja elektroinstalacijskega materiala. V prostorih nekdanje osnovne šole deluje eden izmed Centrov šolskih in…

Nadaljuj branje...

Jurjeva domačija

Nedaleč od Trebnjega nad dolino reke Temenice se je razvila gručasta vas Občine. Sestavni del strnjene vasi je tudi Jurjeva domačija, ki s tradicionalnim oblikovanjem utrjuje spomin na nekoč razvito kulturo prostoru pripadajoče gradnje. Osnovni dejavnosti domačije sta bili poljedelstvo in živinoreja, kmetijske površine pa so bile drobnoposestniške. Med drugo svetovno vojno so del stanovanjske hiše predelali v skrivališče za ljudi, in sicer tako, da so kamro zmanjšali. Kasneje je…

Nadaljuj branje...

Zgodovina rudnika Sitarjevec

[caption id="attachment_2473" align="alignleft" width="300"] Foto: Peter Skrlep[/caption] Izkoriščanje rude na območju rudnika Sitarjevec sega v daljno preteklost. Arheološko najdišče na vrhu Sitarjevca kaže na to, da so v Litiji rudarili že v času Keltov. Rudarska dejavnost je zagotovo najstarejša gospodarska panoga na območju Litije. Prvo pisno dokazilo o rudarjenju v okolici Litije je nagrobni spomenik rudarskemu mojstru Cristofu Brukherschmidu z letnico 1537 s pokopališča v Šmartnem pri Litiji. Ta spomenik…

Nadaljuj branje...

Od grajskega do kmečkega jedilnika

Ali se danes pravilno prehranjujemo? Vsi trdijo, da ne. Zato bo zelo zanimivo besedilo raziskovalne naloge zgodovinsko-raziskovalnega krožka Osnovne šole Litija s preloma tisočletja, ki so jo pripravile članice krožka. V nadaljevanju vam objavljamo zanimiv recept, celotno besedilo pa je objavljeno v reviji Levstikova pot. Kaj in kako je kuhala mama Anitinega dedka Učenka Anita Podlogar je svojo anketo oblikovala takole: Naslednje podatke sem si zapisala ob pripovedovanju dedka z…

Nadaljuj branje...